Şef Hakkında

ENT’in şefi Yoldaş Sönmez hakkında

Şef Yoldaş Sönmez Haziran 78’de Ankara’da doğdu. Doğu-Batı sentezi tadında olan geniş bir ailede büyüdü. 1996 yılında girdiği İstanbul Üniversitesi Avrupa Topluluğu bölümünü 1998 yılında bitirdikten sonra Anadolu Üniversitesi Maliye bölümünde eğitimine devam etti ve 2003 yılında başarıyla mezun oldu. 2009 yılına kadar işletmecilik yaptı.

İçindeki yemek yapmak tutkusuna daha fazla engel olamayan Yoldaş Chef, kendisini yetiştirmek, geliştirmek ve mutfak sanatının inceliklerini öğrenmek için Ekim 2009’da Toronto’ya gitti.

Toronto’daki ilk yılında çeşitli lokal restoranlarda şeflik yaparak mutfak yönetimi ve operasyonlarında deneyim kazandı. Kasım 2009-Eylül 2010 arası Morocco Chocolat’ta sırasıyla chef de parti ve sous chef pozisyonlarında çalıştı.

Eylül 2010 da Kanada’nın en iyi restaurantı Auberge du Pommier’e chef de parti olarak geçiş yaptı.

Toronto’da edindiği deneyimler ve öğrendiği bilgileri Türk mutfağıyla füzyonlamak isteyen Yoldaş Chef 2012 başında Türkiye’ye döndü.

Türkiye’ye döndükten sonra sırasıyla;
Kempinski Hotel Barbaros Bay- Chef de Cuisine
Do & Co- Executive Sous Chef
Do & Co- Executive Chef
olarak çalışan Yoldaş Chef Avrupa’nın bir çok büyük kentinde özel davetlere imza attı.

Daha özgür, daha cesur ve daha eşsiz tatlar keşfedip sunmak adına, 2014 yılında Do & Co daki görevinden ayrılarak Bodrum’a taşındı ve Ent Restaurant’ı açtı.